PostgreSQL 7.4 - en to sv translation catalogue (492 entries)

en: Relation %u does not exist
sv: Relationen %u existerar inte

en: Relation "%s" does not exist
sv: Relationen "%s" existerar inte

en: %s is an index relation
sv: %s är en index-relation

en: %s is a special relation
sv: %s är en speciell relation

en: %s is not an index relation
sv: %s är inte en indexrelation

en: Index %s is not a btree
sv: Index %s är inte ett b-träd

en: could not open directory (%s): %m
sv: kunde inte öppna katalog (%s): %m

en: removing file %s/%s
sv: tar bort fil %s/%s

en: could not read directory (%s): %m
sv: kunde inte läsa katalog (%s): %m

en: You may only have 2^32-1 commands per transaction
sv: Du kan bara ha 2^32-1 kommandon per transaktion

note: translator: %s represents an SQL statement name
en: %s cannot be executed from a function
sv: %s kan inte utföras från en funktion

en: BEGIN: already a transaction in progress
sv: BEGIN: det är redan en transaktion igång

en: COMMIT: no transaction in progress
sv: COMMIT: ingen transaktion pågår

en: ROLLBACK: no transaction in progress
sv: ROLLBACK: ingen transaktion pågår

en: next transaction id: %u; next oid: %u
sv: nästa transaktions-id: %u; nästa oid: %u

en: invalid next transaction id
sv: nästa transaktions-id ogiltig

en: invalid redo in checkpoint record
sv: ogiltig redo i checkpoint-post

en: redo starts at %X/%X
sv: redo startar vid %X/%X

en: redo done at %X/%X
sv: redo gjord vid %X/%X

en: redo is not required
sv: redo behövs inte

en: undo starts at %X/%X
sv: undo startar vid %X/%X

en: undo done at %X/%X
sv: undo gjord vid %X/%X

en: undo is not required
sv: undo behövs inte

en: database system is ready
sv: databassystemet är redo

en: shutting down
sv: stänger ner

en: database system is shut down
sv: databassystemet är nedstängt

en: Usage:
      postgres -boot [-d level] [-D datadir] [-F] [-o file] [-x num] dbname
      -d 1-5           debug mode
      -D datadir       data directory
      -F               turn off fsync
      -o file          send debug output to file
      -x num           internal use
sv: Användning:
      postgres -boot [-d level] [-D datadir] [-F] [-o fil] [-x num] dbname
      -d 1-5           debug-nivå
      -D datadir       datakatalog
      -F               stäng av fsync
      -o fil           skicka debugutdata till fil
      -x num           för intern användning

en: column %s %s
sv: kolumn %s %s

en: inserting row oid %u, %d columns
sv: sätter in rad oid %u, %d kolumner

en: row inserted
sv: rad insatt

en: inserting column %d value '%s'
sv: sätter in kolumn %d värde '%s'

en: Typ == NULL, typeindex = %u
sv: Typ == NULL, typindex = %u

en: inserted
sv: insatt

en: inserting column %d NULL
sv: sätter in kolumn %d NULL

en: external type: %s
sv: extern typ: %s

en: Error: unknown type '%s'.
sv: Fel: okänd typ "%s".

en: start transaction
sv: starta transaktion

en: commit transaction
sv: spara transaktion

en: inserting row with oid %u...
sv: sätter in rad med oid %u...

en: inserting row...
sv: sätter in rad...

en: incorrect number of columns in row (expected %d, got %d)
sv: inkorrekt antal kolumner i rad (förväntade %d, fick %d)

en: too many columns
sv: för många kolumner

en: syntax error at line %d: unexpected character %s
sv: syntaxfel på rad %d: oväntat tecken %s

en: syntax error at line %d: unexpected token %s
sv: syntaxfel på rad %d: oväntad symbol %s

en: acl size = %d, # acls = %d
sv: acl-storlek = %d, # acl:er = %d

en: relation %u not found
sv: hittar inte relationen %u

en: "%s" is an index
sv: "%s" är ett index

en: database "%s" not found
sv: hittar inte databasen "%s"

en: function %u not found
sv: hittar inte funktion %u

en: language "%s" not found
sv: hittade inte språk "%s"

en: language "%s" is not trusted
sv: litar inte på språk "%s"

en: namespace "%s" not found
sv: hittade inte namespace "%s"

en: %s: permission denied
sv: %s: rättighet saknas

en: %s: must be owner
sv: %s: måste vara ägaren

en: %s depends on %s
sv: %s beror på %s

en: Drop cascades to %s
sv: Drop svämmar över (cascades) till %s

en: Number of columns is out of range (0 to %d)
sv: Antalet kolumner är utanför giltigt intervall (0 till %d)

en: Attribute "%s" has composite type %s
sv: Attributet "%s" har sammanslagen typ %s

en: Relation '%s' already exists
sv: Relationen "%s" finns redan

en: DEFAULT clause must not return a set
sv: DEFAULT får inte returnera en mängd

en: cannot use subselects in DEFAULT clause
sv: kan inte används subselect i DEFAULT-klausulen

en: cannot use aggregate functions in DEFAULT clause
sv: kan inte används aggregatfunktioner i DEFAULT-klausulen

en: Type %u does not exist
sv: Typ %u existerar inte

en: Opclass %u does not exist
sv: Opklass %u existerar inte

en: relation named "%s" already exists
sv: relation med namn "%s" finns redan

en: relation %s isn't an indexable relation
sv: relationen %s är inte en indexerbar relation

en: Relation "%s"."%s" does not exist
sv: Relationen "%s"."%s" existerar inte

en: Namespace "%s" does not exist
sv: Namespace "%s" existerar inte

en: DROP CONVERSION: permission denied
sv: DROP CONVERSION: rättighet saknas

en: conversion %u does not exist
sv: konvertering %u existerar inte

en: conversion %s not found
sv: hittar inte konvertering %s

en: namespace "%s" already exists
sv: namespace "%s" finns redan

en: "%s" is not a valid operator name
sv: "%s" är inte ett giltigt operatornamn

en: functions cannot have more than %d arguments
sv: funktioner kan inte ha mer än %d argument

en: function %s is an aggregate
sv: funktionen %s är en aggreagatfunktion

en: function %s is not an aggregate
sv: funktionen %s är inte en aggregatfunktion

en: type %s already exists
sv: typen %s existerar redan

en: type %s does not exist
sv: typen %s existerar inte

en: Analyzing %s.%s
sv: Analyserar %s.%s

en: AtCommit_Notify: done
sv: AtCommit_Notify: klar

en: Async_NotifyHandler: done
sv: Async_NotifyHandler: klar

en: EnableNotifyInterrupt: done
sv: EnableNotifyInterrupt: klar

en: ProcessIncomingNotify: received %s from %d
sv: ProcessIncomingNotify: tog emot %s från %d

en: ProcessIncomingNotify: done
sv: ProcessIncomingNotify: klar

en: NOTIFY for %s
sv: NOTIFY för %s

en: relation "%s" is not an index
sv: relation "%s" är inte ett index

en: relation "%s" is not a sequence
sv: relation "%s" är inte en sekvens

en: relation "%s" is not a table
sv: relation "%s" är inte en tabell

en: relation "%s" is not a view
sv: relation "%s" är inte en vy

en: database "%s" does not exist
sv: databaseen "%s" existerar inte

en: rule "%s" does not exist
sv: regel "%s" existerar inte

en: trigger "%s" for relation "%s" does not exist
sv: utlösare "%s" för relation "%s" existerar inte

en: Relation "%s" has multiple constraints named "%s"
sv: Relationen "%s" har flera integritetsvillkor med namn "%s"

en: constraint "%s" for relation "%s" does not exist
sv: integritetsvillkor "%s" för relation "%s" existerar inte

en: COPY IN failed: %s
sv: COPY IN misslyckades: %s

en: transaction is read-only
sv: transaktion är bara för läsning

en: You cannot copy view %s
sv: Du kan inte kopiera vyn %s

en: You cannot copy object %s
sv: Du kan inte kopiera objekt %s

en: COPY: %s is a directory
sv: COPY: %s är en katalog

en: COPY BINARY: bogus file header (missing length)
sv: COPY BINARY: trasigt filhuvud (längd saknas)

en: COPY BINARY: bogus file header (wrong length)
sv: COPY BINARY: trasigt filhuvud (fel längd)

en: Invalid Oid
sv: Ogiltig Oid

en: Missing data for column "%s"
sv: Saknar data för kolumn "%s"

en: Extra data after last expected column
sv: Extra data efter den förväntat sista kolumnen

en: COPY BINARY: tuple field count is %d, expected %d
sv: COPY BINARY: fälträknaren för tupeln är %d, förväntades vara %d

en: COPY BINARY: Invalid Oid
sv: COPY BINARY: Ogiltig Oid

en: COPY BINARY: unexpected EOF
sv: COPY BINARY: oväntad EOF

en: COPY BINARY: bogus size for field %d
sv: COPY BINARY: felaktig storlek för fält %d

en: Attribute "%s" specified more than once
sv: Attributet "%s" angivet mer än en gång

en: CREATE DATABASE: conflicting options
sv: CREATE DATABASE: krockande flaggor

en: CREATE DATABASE: option "%s" not recognized
sv: CREATE DATABASE: flagga "%s" känns inte igen

en: %d is not a valid encoding code
sv: "%d" är inte en giltigt kodningskod

en: %s is not a valid encoding name
sv: "%s" är inte ett giltigt kodningsnamn

en: CREATE DATABASE: permission denied
sv: CREATE DATABASE: rättighet saknas

en: CREATE DATABASE: database "%s" already exists
sv: CREATE DATABASE: databasen "%s" existerar redan

en: CREATE DATABASE: template "%s" does not exist
sv: CREATE DATABASE: mallen "%s" existerar inte

en: CREATE DATABASE: permission to copy "%s" denied
sv: CREATE DATABASE: rättighet att kopiera "%s" saknas

en: CREATE DATABASE: source database "%s" is being accessed by other users
sv: CREATE DATABASE: källdatabas "%s" används av andra användare

en: CREATE DATABASE: unable to create database directory '%s': %m
sv: CREATE DATABASE: kan inte skapa databaskatalog "%s": %m

en: CREATE DATABASE: unable to remove temp directory '%s': %m
sv: CREATE DATABASE: kan inte ta bort temporär katalog "%s": %m

en: CREATE DATABASE: could not link '%s' to '%s': %m
sv: CREATE DATABASE: kunde inte länka "%s" till "%s": %m

en: CREATE DATABASE: could not initialize database directory
sv: CREATE DATABASE: kunde inte initialisera databaskatalogen

en: CREATE DATABASE: could not initialize database directory; delete failed as well
sv: CREATE DATABASE: kunde inte initialisera databaskatalogen; borttagning misslyckades med

en: DROP DATABASE: cannot be executed on the currently open database
sv: DROP DATABASE: kan inte utföras på den databas som används just nu

en: DROP DATABASE: database "%s" does not exist
sv: DROP DATABASE: databasen "%s" existerar inte

en: DROP DATABASE: permission denied
sv: DROP DATABASE: rättighet saknas

en: DROP DATABASE: database is marked as a template
sv: DROP DATABASE: databasen är markerad som en mall

en: DROP DATABASE: database "%s" is being accessed by other users
sv: DROP DATABASE: databasen "%s" används av andra användare

en: DROP DATABASE: Database "%s" doesn't exist despite earlier reports to the contrary
sv: DROP DATABASE: Databasen "%s" existerar inte trots tidigare rapporter om motsatsen

en: ALTER DATABASE SET: permission denied
sv: ALTER DATABASE SET: rättighet saknas

en: Relative paths are not allowed as database locations
sv: Relativa sökvägar tillåts inte som databasplats

en: Absolute paths are not allowed as database locations
sv: Absoluta sökvägar tillåts inte som databasplats

en: Postmaster environment variable '%s' not set
sv: Omgivingsvariabel "%s" för postmaster är inte satt

en: Postmaster environment variable '%s' must be absolute path
sv: Omgivingsvariabel "%s" för postmaster måste vara en absolut sökväg

en: Alternate path is too long
sv: Alternativ sökväg är för lång

en: could not remove '%s': %m
sv: kunde inte ta bort "%s": %m

en: database directory '%s' could not be removed
sv: databaskatalogen "%s" kunde inte tas bort

en: database %u does not exist
sv: databas %u finns inte

en: Define: "%s" requires a parameter
sv: Define: "%s" kräver en parameter

en: Define: cannot interpret argument of "%s"
sv: Define: kan inte tolka argumentet till "%s"

en: Define: "%s" requires a numeric value
sv: Define: "%s" kräver ett numeriskt värde

en: Define: argument of "%s" must be a name
sv: Define: argumentet till "%s" måste vara ett namn

en: Define: argument of "%s" must be a type name
sv: Define: argumentet till "%s" måste vara ett typnamn

en: Define: "%s" requires an integral value
sv: Define: "%s" kräver ett heltalsvärde

en: Define: invalid argument for "%s": "%s"
sv: Define: ogiltigt argument till "%s": "%s"

en: Type "%s" does not exist
sv: Typen "%s" existerar inte

en: could not create type %s
sv: kan inte skapa typ %s

en: language "%s" does not exist
sv: språk "%s" existerar inte

en: RemoveFunction: function '%s' is an aggregate
    	Use DROP AGGREGATE to remove it
sv: RemoveFunction: funktionen "%s" är en aggregatfunktion
    	Använd DROP AGGREGATE för att ta bort den

en: Removing built-in function "%s"
sv: Tar bort inbyggd funktion "%s"

en: source data type %s is a pseudo-type
sv: källdatatyp %s är en pseudo-typ

en: target data type %s is a pseudo-type
sv: måldatatyp %s är en pseudo-typ

en: relation "%s" is of type "%c"
sv: relation "%s" är av typ "%c"

en: index "%s" does not exist
sv: index "%s" existerar inte

en: REINDEX DATABASE: Permission denied.
sv: REINDEX DATABASE: rättighet saknas.

en: LOCK TABLE: %s is not a table
sv: LOCK TABLE: %s är inte en tabell

en: Language %s doesn't exist
sv: Språk %s finns inte

en: DropProceduralLanguageById: language %u not found
sv: DropProceduralLanguageById: hittade inte språk %u

en: CREATE SCHEMA: Illegal schema name: "%s" -- pg_ is reserved for system schemas
sv: CREATE SCHEMA: Ogiltigt schemanamn: "%s" -- pg_ är reserverat flr systemscheman

en: Schema "%s" does not exist
sv: Schemat "%s" existerar inte

en: %s.currval: you don't have permissions to read sequence %s
sv: %s.currval: du har ingen rättighet att läsa sekvensen %s

en: %s.currval is not yet defined in this session
sv: %s.currval är inte definierad ännu i denna sessionen

en: %s.setval: you don't have permissions to set sequence %s
sv: %s.setval: du har ingen rättighet att sätta sekvensen %s

en: %s.setval: value %s is out of bounds (%s,%s)
sv: %s.setval: värdet %s är utanför sitt intervall (%s,%s)

en: %s.%s: %s is not a sequence
sv: %s.%s: %s är inte en sekvens

en: %s.%s: bad magic (%08X)
sv: %s.%s: fel magiskt nummer (%08X)

en: %s: INCREMENT BY defined twice
sv: %s: INCREMENT BY definierad två gånger

en: %s: LAST VALUE defined twice
sv: %s: LAST VALUE definierad två gånger

en: %s: MAX VALUE defined twice
sv: %s: MAX VALUE definierad två gånger

en: %s: MIN VALUE defined twice
sv: %s: MIN VALUE definierad två gånger

en: %s: CACHE defined twice
sv: %s: CACHE definierad två gånger

en: %s: CYCLE defined twice
sv: %s: CYCLE definierad två gånger

en: %s: option "%s" not recognized
sv: %s: flaggan "%s" känns inte igen

en: %s: can't INCREMENT by 0
sv: %s: INCREMENT med 0 går inte

en: %s: MINVALUE (%s) must be less than MAXVALUE (%s)
sv: %s: MINVALUE (%s) måste vara mindre än MAXVALUE (%s)

en: %s: START value (%s) can't be less than MINVALUE (%s)
sv: %s: START-värde (%s) kan inte vara mindre än MINVALUE (%s)

en: %s: START value (%s) can't be greater than MAXVALUE (%s)
sv: %s: START-värde (%s) kan inte vara större än MAXVALUE (%s)

en: %s: CACHE (%s) can't be <= 0
sv: %s: CACHE (%s) kan inte vara <= 0

en: seq_redo: unknown op code %u
sv: seq_redo: okänd op-kod %u

en: seq_redo: can't read block of %u/%u
sv: seq_redo: kan inte läsa block %u/%u

en: ON COMMIT can only be used on TEMP tables
sv: ON COMMIT kan bara användas på TEMP-tabeller

en: TRUNCATE cannot be used on sequences. '%s' is a sequence
sv: TRUNCATE kan inte användas på sekvenser. "%s" är en sekvens

en: TRUNCATE cannot be used on views. '%s' is a view
sv: TRUNCATE kan inte användas på vyer. "%s" är en vy

en: TRUNCATE can only be used on tables. '%s' is not a table
sv: TRUNCATE kan bara användas på tabeller. '%s' är inte en tabell

en: TRUNCATE cannot be used on system tables. '%s' is a system table
sv: TRUNCATE kan inte användas på systemtabeller. "%s" är en systemtabell

en: TRUNCATE cannot be used on temp tables of other processes
sv: TRUNCATE kan inte användas på temp-tabeller tillhörande andra processer

en: TRUNCATE cannot be used as table %s references this one via foreign key constraint %s
sv: TRUNCATE kan inte användas eftersom tabell %s refererar till denna via ett främmande nyckelvillkor %s

en: CREATE TABLE: attribute "%s" duplicated
sv: CREATE TABLE: attributet "%s" är duplicerat

en: CREATE TABLE: inherited relation "%s" is not a table
sv: CREATE TABLE: ärvd relation "%s" är inte en tabell

en: renameatt: attribute "%s" does not exist
sv: renameatt: attributet "%s" finns inte

en: renameatt: system attribute "%s" may not be renamed
sv: renameatt: systemattributet "%s" kan inte döpas om

en: renameatt: attribute "%s" exists
sv: renameatt: attributet "%s" finns

en: renamerel: relation "%s" does not exist
sv: renamerel: relationen "%s" finns inte

en: renamerel: relation "%s" exists
sv: renamerel: relationen "%s" finns

en: ALTER TABLE: relation "%s" is not a table
sv: ALTER TABLE: relation "%s" är inte en tabell

en: ALTER TABLE: relation "%s" is a system catalog
sv: ALTER TABLE: relation "%s" är en systemkatalog

en: ALTER TABLE: child table "%s" has different type for column "%s"
sv: ALTER TABLE: barntabell "%s" har annan typ på kolumn "%s"

en: Attribute must be added to child tables too
sv: Attributet måste läggas till barntabellerna också

en: Adding columns with defaults is not implemented.
    	Add the column, then use ALTER TABLE SET DEFAULT.
sv: Lägga till kolumner med default-värde är inte implementerat.
    	Lägg till kolumnen och används sedan ALTER TABLE SET DEFAULT.

en: Adding NOT NULL columns is not implemented.
    	Add the column, then use ALTER TABLE ... SET NOT NULL.
sv: Lägga till NOT NULL-kolumner är inte implementerat.
    	Lägg till kolumnen och använd sedan ALTER TABLE ... SET NOT NULL.

en: ALTER TABLE: relation "%s" not found
sv: ALTER TABLE: relationen "%s" hittades inte

en: ALTER TABLE: column name "%s" already exists in table "%s"
sv: ALTER TABLE: kolumnnamnet "%s" finns redan i tabellen "%s"

en: ALTER TABLE: relations limited to %d columns
sv: ALTER TABLE: relationer är begränsade till %d kolumner

en: ALTER TABLE: Cannot alter system attribute "%s"
sv: ALTER TABLE: Kan inte ändra systemattribut "%s"

en: ALTER TABLE: Index %u not found
sv: ALTER TABLE: Index %u hittades inte

en: ALTER TABLE: Attribute "%s" is in a primary key
sv: ALTER TABLE: Attributet "%s" är del av primärnyckel

en: ALTER TABLE: relation "%s" has no column "%s"
sv: ALTER TABLE: relationen "%s" har ingen kolumn "%s"

en: ALTER TABLE: Attribute "%s" contains NULL values
sv: ALTER TABLE: Attributet "%s" innehåller NULL-värden

en: ALTER TABLE: Invalid column flag: %c
sv: ALTER TABLE: Ogiltig kolumnflagga: %c

en: ALTER TABLE: Table is already %s
sv: ALTER TABLE: Tabellen är redan %s

en: ALTER TABLE WITH OIDS is unsupported
sv: ALTER TABLE WITH OIDS stöds inte

en: referenced relation "%s" is not a table
sv: refererad relation "%s" är inte en tabell

en: %s: relation "%s" is a system catalog
sv: %s: relation "%s" är en systemkatalog

en: %s: Unable to reference temporary table from permanent table constraint
sv: %s: Kan inte referera till en temporär tabell från ett permanent tabellvillkor

en: %s: column "%s" referenced in foreign key constraint does not exist
sv: %s: kolumn "%s" som refereras till i främmande nyckelvillkor finns inte

en: Can only have %d keys in a foreign key
sv: Kan bara ha %d nycklar i en främmande nyckel

en: PRIMARY KEY for referenced table "%s" not found
sv: PRIMARY KEY för refererad tabell "%s" kan inte hittas

en: UNIQUE constraint matching given keys for referenced table "%s" not found
sv: UNIQUE-villkor som matchar den givna nyckeln till refererad tabell "%s" kan inte hittas

en: number of key attributes in referenced table must be equal to foreign key
    	Illegal FOREIGN KEY definition references "%s"
sv: antalet nyckelattribut i den refererade tabellen måste bara like som i den främmande nyckeln
    	Ogiltig FOREIGN KEY-definiton refererar till "%s"

en: ALTER TABLE / DROP CONSTRAINT: %s does not exist
sv: ALTER TABLE / DROP CONSTRAINT: %s existerar inte

en: ALTER TABLE: relation "%s" is not a table, TOAST table, index, view, or sequence
sv: ALTER TABLE: relationen "%s" är inte en tabell, TOAST-tabell, index, vy, eller sekvens

en: ALTER TABLE: cannot find index "%s" for table "%s"
sv: ALTER TABLE: kan inte hitta index "%s" för tabell "%s"

en: CreateTrigger: function %s() does not exist
sv: CreateTrigger: funktion %s() existerar inte

en: Constraint '%s' does not exist
sv: Integritetsvillkor '%s' existerar inte

en: CREATE DOMAIN has conflicting NULL / NOT NULL constraint
sv: CREATE DOMAIN har motstridiga NULL / NOT NULL -villkor

en: CREATE DOMAIN / UNIQUE not supported
sv: CREATE DOMAIN / UNIQUE stöds inte

en: CREATE DOMAIN / PRIMARY KEY not supported
sv: CREATE DOMAIN / PRIMARY KEY stöds inte

en: RemoveDomain: type "%s" does not exist
sv: RemoveDomain: typen "%s" finns inte

en: %s is not a domain
sv: %s är inte en domän

en: AlterDomain: type "%s" does not exist
sv: AlterDomain: Typen "%s" existerar inte

en: AlterDomain: %s is already set to %s
sv: AlterDomain: %s är redan satt till %s

en: ALTER DOMAIN / FOREIGN KEY constraints not supported
sv: ALTER DOMAIN / FOREIGN KEY -villkor stöds inte

en: Use ALTER DOMAIN .. SET DEFAULT instead
sv: Använd ALTER DOMAIN .. SET DEFAULT istället

en: Use ALTER DOMAIN .. [ SET | DROP ] NOT NULL instead
sv: Använd ALTER DOMAIN .. [ SET | DROP ] NOT NULL istället

en: ALTER DOMAIN / UNIQUE indexes not supported
sv: ALTER DOMAIN / UNIQUE -index stöds inte

en: ALTER DOMAIN / PRIMARY KEY indexes not supported
sv: ALTER DOMAIN / PRIMARY KEY -index stöds inte

en: ALTER DOMAIN: DEFERRABLE, NON DEFERRABLE, DEFERRED and IMMEDIATE not supported
sv: ALTER DOMAIN: DEFERRABLE, NON DEFERRABLE, DEFERRED och IMMEDIATE stöds inte

en: constraint "%s" already exists for domain "%s"
sv: villkor "%s" finns redan för domänen "%s"

en: Invalid group name '%s'
sv: Ogiltigt gruppnamn "%s"

en: Invalid user name '%s'
sv: Ogiltigt användarnamn "%s"

en: rename %s to %s: %m
sv: döp om %s till %s: %m

en: Invalid user password '%s'
sv: Ogiltigt användarlösenord "%s"

en: CREATE USER: option "%s" not recognized
sv: CREATE USER: känner inte igen flagga "%s"

en: user id must be positive
sv: användar-id måste vara positivt

en: CREATE USER: permission denied
sv: CREATE USER: rättighet saknas

en: CREATE USER: user name "%s" is reserved
sv: CREATE USER: användarnamn "%s" är reserverat

en: CREATE USER: user name "%s" already exists
sv: CREATE USER: användarnamn "%s" finns redan

en: CREATE USER: sysid %d is already assigned
sv: CREATE USER: användarid %d är redan använd

en: CREATE USER: password encryption failed
sv: CREATE USER: lösenordskryptering misslyckades

en: ALTER USER: permission denied
sv: ALTER USER: rättighet saknas

en: ALTER USER: user "%s" does not exist
sv: ALTER USER: användare "%s" existerar inte

en: user "%s" does not exist
sv: användare "%s" existerar inte

en: ALTER USER SET: permission denied
sv: ALTER USER SET: rättighet saknas

en: DROP USER: permission denied
sv: DROP USER: rättighet saknas

en: DROP USER: user "%s" does not exist (no users removed)
sv: DROP USER: användare "%s" existerar inte (inga användare borttagna)

en: DROP USER: user "%s" does not exist
sv: DROP USER: användare "%s" existerar inte

en: DROP USER: user "%s" owns database "%s", cannot be removed%s
sv: DROP USER: användare "%s" äger databas "%s", kan inte tas bort%s

en: CheckPgUserAclNotNull: "%s" not found
sv: CheckPgUserAclNotNull: hittade inte "%s"

en: group id must be positive
sv: grupp-id måste vara positivt

en: CREATE GROUP: permission denied
sv: CREATE GROUP: rättighet saknas

en: CREATE GROUP: group name "%s" is reserved
sv: CREATE GROUP: gruppnamnet "%s" är reserverat

en: CREATE GROUP: group name "%s" already exists
sv: CREATE GROUP: gruppnamnet "%s" finns redan

en: CREATE GROUP: group sysid %d is already assigned
sv: CREATE GROUP: grupp-sysid %d är redan använt

en: %s: group "%s" does not exist
sv: %s: gruppen "%s" existerar inte

en: AlterGroup: unknown tag %s
sv: AlterGroup: okänd tag %s

en: %s: user "%s" is already in group "%s"
sv: %s: användare "%s" är redan i gruppen "%s"

en: ALTER GROUP: group "%s" does not have any members
sv: ALTER GROUP: gruppen "%s" har inte några medlemmar

en: ALTER GROUP: user "%s" is not in group "%s"
sv: ALTER GROUP: användare "%s" är inte med i gruppen "%s"

en: DROP GROUP: permission denied
sv: DROP GROUP: rättighet saknas

en: DROP GROUP: group "%s" does not exist
sv: DROP GROUP: gruppen "%s" existerar inte

en: Skipping "%s" --- only table or database owner can VACUUM it
sv: Hoppar över "%s" --- bara tabell eller databasägaren kan köra VACUUM på den

en: VACUUM (full_vacuum_rel): FlushRelationBuffers returned %d
sv: VACUUM (full_vacuum_rel): FlushRelationBuffers returnerade %d

en: Rel %s: Pages: %u --> %u.
sv: Rel %s: Sidor: %u --> %u.

en: Index %s: Pages %u, %u deleted, %u free; Tuples %.0f.
    	%s
sv: Index %s: Sidor %u, %u raderade, %u fria; Tupler %.0f.
    	%s

en: Index %s: Pages %u, %u deleted, %u free; Tuples %.0f: Deleted %.0f.
    	%s
sv: Index %s: Sidor %u, %u raderade, %u fria; Tupler %.0f: Raderade %.0f.
    	%s

en: Removed %d tuples in %d pages.
    	%s
sv: Tog bort %d tupler i %d sidor.
    	%s

en: VACUUM (lazy_truncate_heap): FlushRelationBuffers returned %d
sv: VACUUM (lazy_truncate_heap): FlushRelationBuffers returnerade %d

en: Truncated %u --> %u pages.
    	%s
sv: Trunkerade %u --> %u sidor.
    	%s

en: Unable to set TZ environment variable
sv: Kan inte sätta omgivningsvariabeln TZ

en: Unable to clear TZ environment variable
sv: Kan inte nollställa omgivningsvariabeln TZ

en: SET TIME ZONE: illegal INTERVAL; month not allowed
sv: SET TIME ZONE: ogiltigt INTERVAL; månad tillåts ej

en: timezone "%s" appears to use leap seconds
    	PostgreSQL does not support leap seconds
sv: tidszonen "%s" verkar används skottsekunder
    	PostgreSQL stödjer inte skottsekunder

en: SET TRANSACTION ISOLATION LEVEL must be called before any query
sv: SET TRANSACTION ISOLATION LEVEL måste anropas innan någon fråga

en: Conversion between %s and %s is not supported
sv: Konvertering mellan %s och %s stöds inte

en: %s is not a view
sv: %s är inte en vy

en: Cannot change number of columns in view
sv: Kan inte ändra antalet kolumner i en vy

en: Cannot change name of view column "%s"
sv: Kan inte ändra namnet på vykolumnen "%s"

en: Cannot change datatype of view column "%s"
sv: Kan inte ändra datatyp på vykolumn "%s"

en: ExecReScan: node type %d not supported
sv: ExecReScan: nodtyp %d stöds inte

en: ExecMarkPos: node type %d not supported
sv: ExecMarkPos: nodtyp %d stöds inte

en: ExecRestrPos: node type %d not supported
sv: ExecRestrPos: nodtyp %d stöds inte

en: ExecutePlan: NO (junk) `%s' was found!
sv: ExecutePlan: INGET (skräp) `%s' hittades!

en: ExecutePlan: (junk) `%s' is NULL!
sv: ExecutePlan: (skräp) `%s' är NULL!

en: GetAttributeByName: attribute %s not found
sv: GetAttributeByName: hittade inte attributet %s

en: init_fcache: too many arguments
sv: init_fcache: för många argument

en: NULL elements not allowed in Arrays
sv: Element med NULL tillåts inte i arrayer

en: Expected password response, got %c
sv: Förväntade ett lösenordssvar, fick %c

en: bogus password packet size
sv: felaktig storlek på lösenordspaket

en: received password packet
sv: tog emot lösenordspaket

en: cannot open large object %u
sv: kan inte öppna stort object %u

en: lo_close: invalid large obj descriptor (%d)
sv: lo_close: ogiltig stort object-deskriptor (%d)

en: lo_read: invalid large obj descriptor (%d)
sv: lo_read: ogiltig stort object-deskriptor (%d)

en: lo_write: invalid large obj descriptor (%d)
sv: lo_write: ogiltig stort object-deskriptor (%d)

en: lo_lseek: invalid large obj descriptor (%d)
sv: lo_lseek: ogiltig stort object-deskriptor (%d)

en: lo_tell: invalid large object descriptor (%d)
sv: lo_tell: ogiltig stort object-deskriptor (%d)

en: lo_import: can't open unix file "%s": %m
sv: lo_import: kan inte öppna unix-fil "%s": %m

en: lo_import: error while reading "%s"
sv: lo_import: fel vid läsning av "%s"

en: lo_export: can't open unix file "%s": %m
sv: lo_export: kan inte öppna unix-fil "%s": %m

en: lo_export: error while writing "%s"
sv: lo_export: fel vid skrivning av "%s"

en: SSL SYSCALL error: %m
sv: SSL SYSCALL-fel: %m

en: SSL SYSCALL error: EOF detected
sv: SSL SYSCALL-fel: EOF upptäckt

en: SSL error: %s
sv: SSL-fel: %s

en: Unknown SSL error code
sv: Okänds SSL-felkod

en: SSL renegotiation failure
sv: SSL-omförhandling misslyckades

en: secure connection from '%s'
sv: säker uppkoppling från '%s'

en: Password is stored MD5 encrypted.  'crypt' auth method cannot be used.
sv: Lösenordet är krypterat med  MD5.  'crypt'-autentisering kan inte användas.

en: getaddrinfo2() returned %d
sv: getaddrinfo2() returnerade %d

en: could not open %s: %m
sv: kunde inte öppna %s: %m

en: Unable to connect to Ident server on the host which is trying to connect to Postgres (Address %s, Port %s): %s
sv: Kunde inte ansluta till Ident-server på värden som försöker ansluta till Postgres (Adress %s, Port %s): %s

en: StreamConnection: accept() failed: %m
sv: StreamConnection: accept() misslyckades: %m

en: pq_recvbuf: recv() failed: %m
sv: pq_recvbuf: recv() misslyckades: %m

en: invalid message length
sv: ogiltig meddelandelängd

en: pq_flush: send() failed: %m
sv: pq_flush: send() misslyckades: %m

en: pq_getmsgbyte: no data left in message
sv: pq_getmsgbyte: ingen data kvar i meddelandet

en: "root" execution of the PostgreSQL server is not permitted.
    
    The server must be started under an unprivileged user id to prevent
    a possible system security compromise.  See the documentation for
    more information on how to properly start the server.
sv: Att köra PostgreSQL-servern som "root" tillåts inte.
    
    Servern måste starts av en icke priviligerad användare för att förhindra
    ev. säkehetsproblem. Se dokumentationen för mer information om hur man
    skall starta server på rätt sätt.

en: %s: real and effective user ids must match
sv: %s: riktig och effektiv användar-id måste matcha varandra

en: locate_grouping_columns: failed
sv: locate_grouping_columns: misslyckades

en: set_plan_references: unknown plan type %d
sv: set_plan_references: okänd plantyp %d

en: Function OID %u does not exist
sv: Funktionen OID %u existerar inte

en: CREATE VIEW specifies more column names than columns
sv: CREATE VIEW anger fler kolumnnamn än det är kolumner

en: INSERT ... SELECT may not specify INTO
sv: INSERT ... SELECT kan inte ange INTO

en: INSERT has more expressions than target columns
sv: INSERT har fler uttryck än målkolumner

en: INSERT has more target columns than expressions
sv: INSERT har fler målkolumner än uttryck

en: parser: unrecognized node (internal error)
sv: parser: okänd nod (internt fel)

en: %s will create implicit sequence '%s' for SERIAL column '%s.%s'
sv: %s kommer skapa en implicit sekvens '%s' för SERIAL-kolumnen '%s.%s'

en: %s / PRIMARY KEY multiple primary keys for table '%s' are not allowed
sv: %s / PRIMARY KEY multipla primärnycklar för tabell "%s" tillåts inte

en: %s: column "%s" named in key does not exist
sv: %s: kolumn "%s" angiven i en nyckel existerar inte

en: INTO is only allowed on first SELECT of UNION/INTERSECT/EXCEPT
sv: INTO tillåts bara i den första SELECT i UNION/INTERSECT/EXCEPT

en: CREATE TABLE AS specifies too many column names
sv: CREATE TABLE AS anger för många kolumnnamn

en: transformPrepareStmt: internal error
sv: transformPrepareStmt: internt fel

en: Aggregates not allowed in WHERE clause
sv: Aggregatfunktioner tillåts inte i WHERE

en: Aggregates not allowed in JOIN conditions
sv: Aggregatfunktioner tillåts inte i JOIN-villkor

en: Aggregates not allowed in GROUP BY clause
sv: Aggregatfunktioner tillåts inte i GROUP BY

en: JOIN/ON clause refers to "%s", which is not part of JOIN
sv: JOIN/ON refererar till "%s", vilken inte är en del av JOIN

en: sub-select in FROM must have an alias
sv: sub-select i FROM måste ha ett alias

en: JOIN/USING column "%s" not found in left table
sv: JOIN/USING-kolumn "%s" finns inte i vänstra tabellen

en: JOIN/USING column "%s" not found in right table
sv: JOIN/USING-kolumn "%s" finns inte i högra tabellen

en: %s '%s' is ambiguous
sv: %s "%s" är tvetydig

en: %s unable to convert to type %s
sv: %s kan inte konvertera till typ %s

en: Bad query in subselect
sv: Felaktig fråga i subselect

en: Row comparison cannot use operator %s
sv: Radjämförelse kan inte använda operator %s

en: No such attribute %s.%s.%s
sv: Finns inget attribut %s.%s.%s

en: No such attribute %s.%s
sv: Finns inget attribut %s.%s

en: Function %s(%s) does not exist%s%s
sv: Functionen %s(%s) existerar inte%s%s

en: %s: function %s(%s) does not exist%s%s
sv: %s: funktionen %s(%s) existerar inte%s%s

en: Table reference "%s" is ambiguous
sv: Tabellreferens "%s" är tvetydig

en: Table reference %u is ambiguous
sv: Tabellreferens %u är tvetydig

en: CREATE TABLE / COLLATE %s not yet implemented; clause ignored
sv: CREATE TABLE / COLLATE %s är inte implementerat ännu; klausulen ignorerad

en: LIKE in table definitions not yet supported
sv: LIKE i tabelldefinitioon stöds inte ännu

en: FOREIGN KEY/MATCH PARTIAL not yet implemented
sv: FOREIGN KEY/MATCH PARTIAL är inte implementerat ännu

en: CREATE ASSERTION is not yet supported
sv: CREATE ASSERTION stöds inte ännu

en: DROP ASSERTION is not yet supported
sv: DROP ASSERTION stöds inte ännu

en: CREATE FUNCTION / OUT parameters are not supported
sv: CREATE FUNCTION / OUT -parametrar stöds inte

en: CREATE FUNCTION / INOUT parameters are not supported
sv: CREATE FUNCTION / INOUT -parametrar stöds inte

en: CREATE DOMAIN / COLLATE %s not yet implemented; clause ignored
sv: CREATE DOMAIN / COLLATE %s är inte implementerat ännu; klausulen ignorerad

en: LIMIT #,# syntax not supported.
    	Use separate LIMIT and OFFSET clauses.
sv: LIMIT #,# -syntax stöds inte.
    	Använd separata klausuler LIMIT och OFFSET.

en: LIMIT must not be negative
sv: LIMIT kan inte vara negativ

en: OFFSET must not be negative
sv: OFFSET kan inte vara negativ

en: sub-SELECT in FROM must have an alias
    	For example, FROM (SELECT ...) [AS] foo
sv: sub-SELECT i FROM måste ha ett alias
    	Till exempel, FROM (SELECT ...) [AS] foo

en: NUMERIC precision %d must be between 1 and %d
sv: Precisionen %d för NUMERIC måste vara mellan 1 och %d

en: NUMERIC scale %d must be between 0 and precision %d
sv: Skalan %d för NUMERIC måste vara mellan 0 och precisionen %d

en: DECIMAL precision %d must be between 1 and %d
sv: Precisionen %d för DECIMAL måste vara mellan 1 och %d

en: DECIMAL scale %d must be between 0 and precision %d
sv: Skalan %d för DECIMAL måste vara mellan 0 och precisionen %d

en: length for type '%s' must be at least 1
sv: längden för typ '%s' måste vara minst 1

en: length for type '%s' cannot exceed %d
sv: längden för typ '%s' kan inte överstiga %d

en: UNIQUE predicate is not yet implemented
sv: UNIQUE-predikat är inte implementerat ännu

en: syntax error
sv: syntaxfel

en: parser stack overflow
sv: överspill i parser-stacken

en: Out of on_shmem_exit slots
sv: Slut på on_shmem_exit-slots

en: Out of memory in PGReserveSemaphores
sv: Slut på minne i PGReserveSemaphores

en: data directory %s was not found
sv: hittar inte datakatalogen %s

en: invalid argument -- %s
sv: ogiltigt argument -- %s

en: For SSL, TCP/IP connections must be enabled.
sv: För SSL så måste TCP/IP-uppkopplingar vara påslagna.

en: fork failed: %s
sv: fork misslyckades: %s

en: %s is the PostgreSQL server.
sv: %s är PostgreSQL-servern.

en: Usage:
      %s [OPTION]...
sv: Användning:
      %s [FLAGGA]...

en: Options:
sv: Flaggor:

en:   -A 1|0          enable/disable run-time assert checking
sv:   -A 1|0          slå på/av villkorskontroller (assert)

en:   -B NBUFFERS     number of shared buffers
sv:   -B NBUFFERS     antalet delade buffertar

en:   -c NAME=VALUE   set run-time parameter
sv:   -c NAMN=VÄRDE   sätt parameter (som används under körning)

en:   -d 1-5          debugging level
sv:   -d 1-5          debug-nivå

en:   -D DATADIR      database directory
sv:   -D DATADIR      databaskatalog

en:   -F              turn fsync off
sv:   -F              slå av fsync

en:   -h HOSTNAME     host name or IP address to listen on
sv:   -h VÄRDNAMN     värdnamn eller IP-adress att lyssna på

en:   -i              enable TCP/IP connections
sv:   -i              tillåt TCP/IP-uppkopplingar

en:   -k DIRECTORY    Unix-domain socket location
sv:   -k KATALOG      plats för unix-domaän-uttag (socket)

en:   -l              enable SSL connections
sv:   -l              tillåt SSL-anslutningar

en:   -N MAX-CONNECT  maximum number of allowed connections
sv:   -N MAX-ANSLUT   maximalt antal tillåtna anslutningar

en:   -o OPTIONS      pass 'OPTIONS' to each backend server
sv:   -o FLAGGOR      skicka 'FLAGGOR' till alla backend-servrar

en:   -p PORT         port number to listen on
sv:   -p PORT         portnummer att lyssna på

en:   -S              silent mode (start in background without logging output)
sv:   -S              tyst läge (starta i bakgrunden och ingen logg-utskrift)

en:   --help          show this help, then exit
sv:   --help          visa denna hjälpen, avsluta sedan

en:   --version       output version information, then exit
sv:   --version       visa versionsinformation, avsluta sedan

en: 
    Developer options:
sv: 
    Utvecklarflaggor:

en: 
    Please read the documentation for the complete list of run-time
    configuration settings and how to set them on the command line or in
    the configuration file.
    
    Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
sv: 
    Vänligen läs dokumentationen för en komplett lista av körningsinställningar
    och hur man anger dem på kommandoraden eller i konfigurationsfilen.
    
    Rapportera buggar till <pgsql-bugs@postgresql.org>.

en: Sorry, too many clients already
sv: Ledsen, för många klienter

en: ConnCreate: malloc failed
sv: ConnCreate: malloc misslyckades

en: Received SIGHUP, reloading configuration files
sv: Mottog SIGHUP, läser om konfigurationsfiler

en: shutdown process
sv: stäng ner process

en: startup process
sv: starta process

en: child process
sv: barnprocess

en: server process
sv: serverprocess

en: CleanupProc: sending %s to process %d
sv: CleanupProc: skickar %s till process %d

en: %s (pid %d) exited with exit code %d
sv: %s (pid %d) avslutade med slutkod %d

en: %s (pid %d) was terminated by signal %d
sv: %s (pid %d) terminerades av signal %d

en: Server process fork() failed:
sv: Serverprocess fork() misslyckades:

en: connection received: host=%s port=%s
sv: ansluting mottagen: värd=%s port=%s

en: CheckPointDataBase: malloc failed
sv: CheckPointDataBase: malloc misslyckades

en: cannot create file %s: %s
sv: kan inte skapa fil %s: %s

en: writing file %s failed
sv: skrivning till fil %s misslyckades

en: "%s" is already a view
sv: "%s" är redan en vy

en: RenameRewriteRule: rule "%s" does not exist
sv: RenameRewriteRule: regel "%s" existerar inte

en: ShmemAlloc: out of memory
sv: ShmemAlloc: slut på minnet

en: This connection has been terminated by the administrator.
sv: Den här uppkopplingen har avbrutits av administratören.

en: Query was canceled.
sv: Frågan avbröts.

en: only one -x flag is allowed
sv: bara en -x flagga tillåts

en: use -x {off,nor,nopull,nopm,pullall,wait}
sv: använd -x {off,nor,nopull,nopm,pullall,wait}

en: %s: invalid command line arguments
    Try -? for help.
sv: %s: ogiltigt kommandoradsargument
    Försök med -? för hjälp.

en: "%s" is not %s %s. Use DROP %s to remove %s %s
sv: "%s" är inte %s %s. Använd DROP %s för att ta bort %s %s

en: "%s" is not %s %s
sv: "%s" är inte %s %s

en: %s "%s" does not exist
sv: %s "%s" existerar inte

en: %s "%s" is a system %s
sv: %s "%s" är en system-%s

en: relation "%s" is a system catalog
sv: relation "%s" är en systemkatalog

en: ALTER TABLE: permission denied
sv: ALTER TABLE: rättighet saknas

en: ALTER DOMAIN: permission denied
sv: ALTER DOMAIN: rättighet saknas

en: CHECKPOINT: permission denied
sv: CHECKPOINT: rättighet saknas

en: function "%s" does not exist
sv: funktionen "%s" finns inte

en: schema "%s" does not exist
sv: schema "%s" existerar inte

en: to_char/to_number(): '9' must be ahead of 'PR'.
sv: to_char/to_number(): '9' måste vara före 'PR'.

en: to_char/to_number(): '0' must be ahead of 'PR'.
sv: to_char/to_number(): '0' måste vara före 'PR'.

en: to_char/to_number(): can't use 'S' and 'MI' together.
sv: to_char/to_number(): kan inte använda "S" och "MI" tillsammans.

en: to_char/to_number(): can't use 'S' and 'PL' together.
sv: to_char/to_number(): kan inte använda "S" och "PL" tillsammans.

en: to_char/to_number(): can't use 'S' and 'SG' together.
sv: to_char/to_number(): kan inte använda "S" och "SG" tillsammans.

en: to_char/to_number(): can't use 'PR' and 'S'/'PL'/'MI'/'SG' together.
sv: to_char/to_number(): kan inte använda "PR" och "S"/"PL"/"MI"/"SG" tillsammans.

en: to_char/to_number(): 'E' is not supported.
sv: to_char/to_number(): 'E' stöds inte.

en: to_from-char(): DUMP FORMAT
sv: to_from-char(): DUMP-FORMAT

en: %d:	 UnKnown NODE !!!
sv: %d:	 Okänd NOD !!!

en: Cache is full (%d)
sv: Cachen är full (%d)

en:  --- scan start ---
sv:  --- scan-start ---

en: pg_atoi: NULL pointer
sv: pg_atoi: NULL-pekare

en: pg_atoi: zero-length string
sv: pg_atoi: sträng med längd noll

en: Out of memory
sv: Slut på minnet

en: No operator with name %s
sv: Ingen operator med namn %s

en: DirectFunctionCall1: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall1: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall2: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall2: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall3: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall3: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall4: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall4: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall5: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall5: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall6: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall6: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall7: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall7: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall8: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall8: functionen %p returnerade NULL

en: DirectFunctionCall9: function %p returned NULL
sv: DirectFunctionCall9: functionen %p returnerade NULL

en: FunctionCall1: function %u returned NULL
sv: FunctionCall1: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall2: function %u returned NULL
sv: FunctionCall2: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall3: function %u returned NULL
sv: FunctionCall3: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall4: function %u returned NULL
sv: FunctionCall4: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall5: function %u returned NULL
sv: FunctionCall5: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall6: function %u returned NULL
sv: FunctionCall6: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall7: function %u returned NULL
sv: FunctionCall7: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall8: function %u returned NULL
sv: FunctionCall8: funktionen %u returnerade NULL

en: FunctionCall9: function %u returned NULL
sv: FunctionCall9: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall1: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall1: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall2: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall2: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall3: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall3: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall4: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall4: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall5: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall5: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall6: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall6: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall7: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall7: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall8: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall8: funktionen %u returnerade NULL

en: OidFunctionCall9: function %u returned NULL
sv: OidFunctionCall9: funktionen %u returnerade NULL

en: LOG
sv: LOGG

en: NOTICE
sv: NOTIS

en: WARNING
sv: VARNING

en: ERROR
sv: FEL

en: FATAL
sv: FATALT

en: PANIC
sv: PANIK

en: SET SESSION AUTHORIZATION: permission denied
sv: SET SESSION AUTHORIZATION: rättighet saknas

en: invalid user id %d
sv: Ogiltigt användar-id %d

en: '%s' cannot be changed
sv: "%s" kan inte ändras

en: '%s' cannot be changed after server start
sv: "%s" kan inte ändras efter serverstarten

en: '%s' cannot be changed now
sv: "%s" kan inte ändras nu

en: '%s': permission denied
sv: "%s": rättighet saknas
