PostgreSQL 7.3 - en to sv translation catalogue (36 entries)

en: %s displays PostgreSQL database cluster control information.
sv: %s visar PostgreSQL-databas klusterkontrollinformation.

en: Usage:
      %s [DATADIR]
sv: Användning:
      %s [DATADIR]

en: If not data directory is specified, the environment variable PGDATA
    is used.
sv: Om ingen datakatalog har angivits så används omgivningsvariabeln PGDATA
    för detta.

en: Report bugs to <pgsql-bugs@postgresql.org>.
sv: Reportera buggar till <pgsql-bugs@postgresql.org>.

en: starting up
sv: startar upp

en: shut down
sv: nedstängd

en: shutting down
sv: stänger ner

en: in recovery
sv: i återuppbyggnad

en: in production
sv: i produktion

en: unrecognized status code
sv: Ej igenkänd statuskod

en: %s: no data directory specified
sv: %s: ingen datakatalog angiven

en: %s: could not open file "%s" for reading (%s)
sv: %s: kunde inte öppna filen "%s" för läsning (%s)

en: %s: could not read file "%s" (%s)
sv: %s: kunde inte läsa filen "%s" (%s)

en: WARNING: Calculated CRC checksum does not match value stored in file.
    Either the file is corrupt, or it has a different layout than this program
    is expecting.  The results below are untrustworthy.
sv: VARNING: Beräknad CRC-kontrollsumma matchar inte värdet som sparats i filen.
    Antingen är filen trasig, eller så har den en annan uppbyggnad än vad detta
    program förväntade sig. Resultatet nedan är inte helt tillförlitligt.

en: pg_control version number:            %u
sv: pg_control versionsnummer:            %u

en: Catalog version number:               %u
sv: Katalogversionsnummer:                %u

en: Database cluster state:               %s
sv: Databasens klustertillstånd:          %s

en: pg_control last modified:             %s
sv: pg_control ändrades senast:           %s

en: Current log file ID:                  %u
sv: Aktuellt loggfil-ID:                  %u

en: Next log file segment:                %u
sv: Nästa loggfilsegment:                 %u

en: Latest checkpoint location:           %X/%X
sv: Senaste kontrollpunktsposition:       %X/%X

en: Prior checkpoint location:            %X/%X
sv: Tidigare kontrollpunktsposition:      %X/%X

en: Latest checkpoint's REDO location:    %X/%X
sv: Senaste kontrollpunktens REDO-pos:    %X/%X

en: Latest checkpoint's UNDO location:    %X/%X
sv: Senaste kontrollpunktens UNDO-pos:    %X/%X

en: Latest checkpoint's StartUpID:        %u
sv: Senaste kontrollpunktens StartUpID:   %u

en: Latest checkpoint's NextXID:          %u
sv: Senaste kontrollpunktens NextXID:     %u

en: Latest checkpoint's NextOID:          %u
sv: Senaste kontrollpunktens NextOID:     %u

en: Time of latest checkpoint:            %s
sv: Tidpunkt för senaste kontrollpunkt:   %s

en: Database block size:                  %u
sv: Databasens blockstorlek:              %u

en: Blocks per segment of large relation: %u
sv: Block per segment i en stor relation: %u

en: Maximum length of identifiers:        %u
sv: Maximal längd för identifierare:      %u

en: Maximum number of function arguments: %u
sv: Maximalt antal funktionsargument:     %u

en: Date/time type storage:               %s
sv: Datum/tid-representation:             %s

en: 64-bit integers
sv: 64-bits heltal

en: Floating point
sv: Flyttal

en: Maximum length of locale name:        %u
sv: Maximal längd för lokalnamn:          %u
